Pravda o pravdě a lži

07.11.2021

Naše mysl je nucena neustále balancovat nad tenkou hranicí mezi pravdou a lží, která nás bombarduje nejenom prostřednictvím médií, ale vykonstruovanými polopravdami se navzájem obohacujeme v běžném životě téměř nepřetržitě jak v přátelském, pracovním, nebo domácím prostředí. A dokonce na výrobu lží a polopravd existují i dobře placené firmy, některé si dokonce platíme ze svých daní.

Pravda leckdy nebývá ani dokonalá, ani pěkná, ale většinou bývá poctivá a poctivost se prý vyplatí, říkalo se kdysi. Ale kdo vlastně dnes stojí o "holou" pravdu? Vždyť jsme si zvykli následovat to, co je přitažlivé a odsouvat to, co přitažlivé není. Mám-li poškozený stůl a čekám návštěvu, vždy najdu ubrus, kterým kaz překryju. Je to odsouzeníhodné? Nebo je pouze zdvořilé? Minimálně to znamená, že nechci, aby mě okolí soudilo za nezvládnuté problémy v domácnosti, které v budoucnu jistě míním zvládnout. Koneckonců mám nyní jiné starosti a ubrusem mohu klamat i sebe a šetřit tak čas pro věci potřebnější, akutní. Ať je ovšem příčina jakákoli, uvědomuji si, že zakrytý problém skutečně vypovídá o nezvládnutí situace a to je FAKT.

Jsme nuceni upravovat pravdu, když potřebujeme něco prodat? / Když se chceme něčeho zbavit? / Když chceme někomu udělat radost? / Když chceme někoho oklamat? / Když chceme vypadat lépe? / Když chceme udělat dojem? / Když nám to přinese efekt? Jsme! To je FAKT.

Představuji si, že jsem prodejce vajíček. Potřebuji je dostat na trh, prodat za co nejvyšší cenu. Co tedy musím udělat? Řeknu snad kupujícímu, že se moje slepice tlačí v malém prostoru, ale že to do budoucna budu řešit? Že dostávají levně nakoupené vitamíny, protože nějak začít musím? Že chci ušetřit za obsluhu a tak přetěžuji zaměstnance, abych nemusel navyšovat cenu za kus? Že krásná barva žloutku je díky E110? Budu je zatěžovat svými problémy a sdělovat jim skutečnost?

NE! NE! Vytvořím v lidech vizi úspěšného zítřku, ke kterému se nedostanu jinak, než zkreslením současné pravdy na zářivou budoucnost.

Jsem slepička a mám zdravá vajíčka.

Některé informace nezveřejním. Kupujícímu a platícímu zájemci o vejce ukážu zdravou a spokojenou slepičku, která sedí na ladných vejcích přiměřené velikosti a působí, že právě přišla z travnaté zahrady, kde trávila příjemné slunečné odpoledne! Zmíním vitamíny, to by mohlo zaujmout. Zaplatím si několik článků v časopisech pro ženy, kde upozorním na důležitost bílkovin ve zdravé stravě! A budu držet cenovou hladinu těsně pod konkurencí.

Rozhodnu se prodávat iluzi. Nestydím se za pravdu, ale na přiměřenou lež jsou lidé zvyklí, nikdo nechce kupovat pravdu. Vejce je jen vejce a netřeba mu dávat přílišnou důležitost, lidé mají daleko výraznější problémy, než se zabývat vejci. Spíše se nemusím stydět za lež! Proč? Protože se na lež lépe dívá? Protože lež uspokojuje naše EGO! Protože když si myslíte, že kupujete zdravá vejce, placebo efekt je přínosem pro vaše zdraví! Vadí spotřebitelům, že v zápjetí se budou muset potýkat s neblahým efektem rozhodnutí kupovat fikci? Nevadí, nemají jinou možnost, už si zvykli. Ojedinělé výtky je třeba vytrvale ignorovat. Občas je potřeba vytvořit umělý nedostatek, vejce zdražit a vše se uklidní.