Umíte žít naplno?

28.05.2021

V roce 1998 jsem se při stejnojmenném tématu interview zeptala Karla Gotta, zda umí žít naplno. Karel byl velmi laskavý člověk s obrovským rozhledem, nonšalantního vzhledu, vysoce inteligentní muž. Tenkrát mi odpověděl, že žije svůj život úplně naplno od rána do večera a popsal jeho obvyklý denní program, který sestával od báječné snídaně (nejlépe s lepou děvou, která přespala a čeká na taxi), přes mnoho schůzek se zajímavými lidmi a fanoušky, zkoušek před koncerty, cestování automobilem, ubytováváním v hotelu, návštěvou s poznáváním cizích měst, až po samotný koncert nebo večerní program v nočních podnicích či přítmí kasín.

Jistě, byl to vyčerpávající program, který vyžadoval dobrou kondici. A ano, byl to život žitý na plno. Ale může každý kdo není Karel Gott žít naplněný život?

Život naplněný může žít i ten, kdo se pohybuje jen v domácím prostředí, necestuje do dálek a nedělá byznys. Jen je škoda, že to málokdo ví, jak naplněný život žije. Když děláte něco rád, žijete naplno. Když pomáháte tomu, kdo pomoc potřebuje, žijete naplno.  Když jste laskavý a vstřícný, žijete naplno. Když jste venku a dýcháte čerstvý vzduch ( může i nemusí být i provoněný květy lip, šeříků nebo třeba akátů), žijete naplno. Když držíte půst, žijete naplno. Když jíte a chutná vám, žijete naplno. I když sedíte třeba na invalidním vozíku a slyšíte zpívat ptáky, žijete naplno. Když slyšíte hudbu a chce se Vám tancovat, nebo radostně poklepávat prsty, žijete naplno. Když se díváte na něco krásného, žijete naplno. Když se díváte do obličeje spokojeného člověka, žijete naplno. Když děláte jakoukoli činnost a máte z toho radost, žijete naplno. Když vám chutná, žijete naplno. Když se vám chce spát po  prožitém dni podle vašich představ, žijete naplno. Když se na někoho těšíte, žijete naplno. Když někoho milujete a láska je opětovaná, žijete naplno. Uvědomujete-li si, že jste zdráv, žijete naplno. Když můžete vyslovit pravdu, žijete naplno. Když se setkáváte s lidmi, žijete naplno. Když přijímáte nové zážitky, žijete naplno.

Zamyslete se nad svými životy a uznejte svou kvalitu života. Je jedno kde žijete kvalitně, pokud žijete kdekoli naplněný život, můžete být šťastni a spokojení. Někdy nám ke štěstí opravdu chybí jen to uvědomění.