Tohle zvládnete sami

Stačí jen začít

K tomu, aby jste byli zdraví, nepotřebujete znát a dělat mnoho, stačí se rozumně stravovat, rozumně hladovět, rozumně hýbat, rozumně milovat a odpouštět, rozumně pracovat.

Někteří lidé se dlouhodobě, několik měsíců i let, trápí různými problémy, které oni sami definují jako zásadní problémy, které jim komplikují život, většinou ale nečiní nic směrem ke zmenšování nebo odstranění problému. Žádají o pomoc až v době, kdy jim například extrémně stoupne tlak, bolí je žaludek, nebo bolí různé části těla, mají problém s...

Jestliže můžete souhlasit s některou z níže uvedených vět, je možné, že se někdy se poznáme osobně.

Naše mysl je nucena neustále balancovat nad tenkou hranicí mezi pravdou a lží, která nás bombarduje nejenom prostřednictvím médií, ale vykonstruovanými polopravdami se navzájem obohacujeme v běžném životě téměř nepřetržitě jak v přátelském, pracovním, nebo domácím prostředí. A dokonce na výrobu lží a polopravd existují i dobře placené firmy,...


STRACH A NEJISTOTA

V tomto období se stává, že díky pandemii Coronaviru trávíme více času doma. Tato situace v rodině vyvolává různá pnutí a dochází ke zbytečnému hrocení situací. Jedna z nejnebezpečnějších emocí, která je spouštěčem mnoha neduhů od únavy až po chronické nemoci, je strach. Strach je z hlediska emocí faktor, který útočí na naše jistoty. Například jistotu, že budeme zdraví, jistotu peněz, jistotu rodinného zázemí, jistoty sociálních vazeb, že nás přijme naše okolí a bude nás respektovat takové, jací jsme. A naopak, pokud ve vás někdo vyvolává jakékoli pochybnosti o jistotě ve kterékoli oblasti života, vyvolává ve vás strach. Strach nahlodává lana, které drží oporu pomyslné stavbě našeho sebevědomí. Pokud nejsme na život ve STRESU zvyklí, zpravidla budeme prudce reagovat a zdravě se útoku na naše jistoty bránit. To je ideální odezva.  Představte si ale, že útočník na vaše jistoty útočit nepřestane, a ve svých aktivitách bude pokračovat, nebo je dokonce zvyšovat. Po nějaký čas bude vaše mysl odolávat, ale jak si budete zvykat na pravidelné útočení, postupně krůček po krůčku, aniž by jste to výrazně registrovali, jeho útokům podlehnete, vaše vlákna jistoty povolí a dokonce začnete pociťovat, že je na jeho sděleních něco pravdy. Aby mohl útočník ve svém počínání pokračovat, bude používat různá potvrzení svých výroků - manipulaci.

Aby jste se zbavili těchto pout strachu a zabránili diskomfortu vašeho dosavadního životního směru, který jste až doposud tvořili, a pokud chcete opět nastolit rovnováhu ve svém těle, nedovolte jakékoli okamžité hodnocení situace. To, co Vás momentálně vydráždilo k útoku, nepřiměřené emoční reakci, nechtě volně odplynout tak, že okamžitě situaci analizujete jako novou, neprozkoumanou, možná nežádoucí a začnete vědomě dýchat. Jakmile se Váš tep zklidní, je čas na probádání emoce, která nyní čeká a  zařazení do správné škatulky. Niní k této emoci mluvte, jako by jste mluvil například ke své nově narostlé části těla, nebo k někomu neznámému, můžete jí pokládat různé otázky, fantazii se meze nekladou: 

- co zapříčinilo, že jsi se objevila?

- čím mě chceš obohatit, jaké nové poznatky v sobě ukrýváš?

-  co dobrého, nebo zlého, může nastat, pokud tě přijmu do svého života?

- jak mohu situaci racionálně řešit, budu potřebovat něčí pomoc?

Na základě této analýzy buď přijmete novou emoci za vlastní a přiřadíte jí přívlastek "užitečná" nebo "neužitečná" emoce. Na základě takto přiřazeného označení se Vaše emoce podřizuje Vašim pravidlům, máte ji pod kontrolou a můžete provést adekvátní kroky k její eliminaci, nebo přijetí.

Takto lze vyvolávat i dávno uložené a nezpracované emoční informace z minulosti. Pouze na ně pomyslíte, a tím, že ji věnujete pozornost se aktivuje, a dál pokračujete pokládáním otázek.

V ZAJETÍ SVÉHO MOZKU

JESTLIŽE MŮŽETE SOUHLASIT S NĚKTEROU Z NÍŽE UVEDENÝCH VĚT, MOŽNÁ SE BRZY POZNÁME OSOBNĚ.

-mám potíže v práci, nic se mi nedaří
- partner se mi začíná oddalovat
- děti mě neberou vážně
- nemohu otěhotnět
-přestalo se mi dařit v podnikání
- tloustnu a nemohu zhubnout
- nemohu dlouhodobě najít spolehlivého partnera
- vyhýbám se přátelům, nechodím do společnosti
- ocitám se často u televize a PC je jediný můj společník
- nikdo mi nerozumí a už nevím kam dál
Tento seznam by možná mohl do nekonečna pokračovat, možná se stal už samozřejmostí dnešní stresové doby, takový symbol 21. století. Hledáme ze situace východisko a první co uděláme je, že hledáme chybu někde mimo nás. Jsme přesvědčeni, že za naše problémy může partner nebo bývalý partner, zkoumáme, zda nemáme vážnou nemoc, často navštěvujeme lékaře či léčitele, hledáme odpovědi na internetu a přitom se permanentně trápíme katastrofickými představami o nezdařené minulosti, někdy i obavami o budoucnost. Jsme čím dál více unavení, podráždění, nemůžeme spát a snažíme se situaci řešit alkoholem, uklidňujícími prášky, často do svých problémů zatahujeme i blízké okolí.
Řešení je někdy až příliš jednoduché, tak jednoduché, že o něm nejenom nechceme slyšet, dokonce je nám až podezřelé. Řešení je totiž přímo v nás, v naší hlavě. Z nějakého důvodu jsme se ocitli v zajetí svého mozku, a nepomůže nám vzít si vitamíny, ani se z toho nevyspíme, potřebujeme pomoct se ze všeho "toho" zase vymanit ven.
Já pracuji s metodou změny návyků reakcí v hladině alfa až théta. Pro ty, kteří běžně takové informace nevyhledávají, ve zkratce sdělím, že se jedná o metodu změny návykových spouštěčů, které způsobují právě výše zmíněné potíže, a to v hladině alfa, což je vedená relaxace. Je to naprosto bezpečná a navíc příjemná metoda, která vede ke zlepšení problémů, u někoho ihned, u někoho po několika sezeních. Čím dříve se postaráte o nápravu, tím méně sezení budete potřebovat.


BOLESTI ŽALUDKU A STŘEV - RŮZNÉ ZÁNĚTY

Nejvyšší prioritou člověka je chránit svoje zájmy.

V PRVOPOČÁTKU "JEN ZAŽÍVÁTE NEPŘÍJEMNOSTI".

Bolest žaludku vzniká vlekle jako vedlejší produkt zánětů v zažívacím ústrojí, často nervového původu. Pokud se potýkáte s nepříjemnostmi dost často, nebo vlekle, a "nedokážete je strávit", po čase se mění chemie ve vašem žaludku. Snažte se zbavit problémů co nejdříve a nechtějte změnit, co změnit nelze. Zvolněte tempo a nenechte sebou manipulovat. Přemýšlejte, co můžete udělat, aby jste se cítila spokojená - a udělejte to, nekompromisně. Uvidíte, že jakmile změna proběhne, jaksi z ničeho se vytvoří různá řešení, která vám zatím ještě nedávají smysl. Jen si důvěřujte a dělejte změny, které vedou k vašemu klidu, zdraví a štěstí. Do jídelníčku pravidelně zařaďte vitamíny skupiny B komplex, vařenou mrkev, bobkový list, kardamom, anýz, mátu peprnou - nejlépe v čaji. Spěte co nejvíce a věnujte se volnému intuitivnímu tanci nebo zpěvu, pobrukování, jakékoli radosti.


BRADAVIČKY NA KŮŽI - PAPILOMY

Pokud se jedná o kožní výrustky, většinu z nich lze jednoduše odstranit odstříhnutím a vydesinfikovat. Větší bradavičky dobře ničí šťáva vlaštovičníku. Někdy je vhodné ty větší odstranit pomocí podvázání očištěnou koňsklou žíní. Pokud máte pochyby, nechte na posouzení lékařem.  


JAK BÝT SPOKOJENÝ SÁM SE SEBOU

 PO PSYCHICKÉ STRÁNCE

Ačkoli se to nezdá, cíti se zdravě a spokojeně se může úplně každý, bez ohledu na to, co už ho v životě potkalo. Nevěříš? Udělej malou změnu ve svém způsobu života, 7 dní žij podle mého návodu a pocítíš zázrak.

Návod:

 1. Den začíná v předvečer - jdi spát tak, aby jsi spal alespoň 8 hodin v kuse - jdi spát o něco dříve než jsi zvyklý, dej si ten prostor.
 2. Po probuzení se ještě v posteli protahuj a 10 minut se myšlenkově připravuj na denní program. Ničeho se neboj, ať už tě čeká cokoli, svůj strach odevzdej černé díře ve vesmíru, nebo svému venkovnímu JÁ, které je neustále bdělé. Těš se na to, že všechno dopadne tak, jak má, bez ohledu na to, co přesně máš v plánu.
 3. Vstaň a chvíli tanči, nebo se rychleji pohybuj v nějakém rytmu - alespoň 3 minuty, pusť si hudbu, která Tě v to ráno nejvíce přitahuje a pohybuj se jen tak lehce, nejdříve kývavě a počkej, až se tělo samo začne hýbat v rytmu, který si žádá. Pokud máš chuť si zpívej.
 4. Dle svých zvyků posnídej, nebo si jen udělej kávu, čaj, vodu, smoothy, cokoli, co máš rád - a nepřejídej se - vědomě si přichystej tolik jídla, abys neměl hlad do dalšího plánovaného jídla. Nic navíc - ale s chutí se do toho pusť a vychutnávej každé sousto, mysli na to co jíš, blahořeč jídlu a lehce se usmívej.
 5. Pracuj podle plánu, choď v klidu, v rytmu, který máš rád, nespěchej, nic ti neuteč, a pokud ano, má to tak být. Hlavně narovnej ramena, volně dýchej a choď rovně, při chůzi nespěchej.... jako by čas neexistoval, ani spěch tedy nemůže existovat.
 6. Klidně nastup do MHD a usmívej se v duchu na lidi kolem sebe, jako by to byli tví přátelé. Nebo nasedni do auta a projev se ve své největší zdvořilosti, pouštěj lidi na přechodu a usměj se na ně. Pokud je potřeba, pomoz jim přejít. Pokud potkáš milé dítě, dej mu třeba drobné na zmrzlinu, pokud tě to potěší, malým darům se meze nekladou.
 7. Absolvuj své pracovní povinnosti jako obvykle, jen s klidem..., pohodou a úsměvem. Říkej, co chceš říkat, žádej co potřebuješ i od ostatních, vše v největší pohodě. Máš-li nepříjemné jednání, urči si jaký má mít výsledek a s radostí se ho zúčastni. Buď příjemný a v klidu. Nenaléhej, jen si obhajuj svůj postoj, řekni jasně, co žádáš a na čem trváš, co máš v plánu. I pokud neuspěješ, buď v klidu, to přijde příště...dokud to není podle tvého gusta, není to tedy ještě hotové...takže klid a pusť to pro dnešek z hlavy, už zítra může být všechno jinak. Pokud jsi doma, vymýšlej jak zábavně prožít čas - něco si uvař, ušij, upleť, pohlídej dítě či psa, posbírej pár odpadků v okolí či v lese, poslouchej hudbu nebo si chvíli zacvič, hlavně o hezkých prožitcích přemýšlej sám a piš si nápady. Pokud máš pocit, že je toho na Tebe moc, dělej jen to nezbytné. (Doporučuji přijít na lekci koučinku.)
 8. Máš-li rodinu, mysli na ni jak jen to půjde, představuj si členy rodiny tak, jak je to ve tvých přáních nejideálnější, usmívej se těm myšlenkám, těš se z nich. Nemysli v tu chvíli na to, co je skutečnost a co není. Jen se v klidu pohybuj, buď spokojený a žij s úsměvem na rtech, úplně uvolněný.
 9. Dovolí-li ti čas, po práci sportuj, popřípadě se projdi u vody, stačí 20 minut,
 10. Stále hledej krásu kolem sebe - i v nepořádku u popelnice najdi něco pěkného - například hezký design obalu od jogurtu - cokoli. Hledej jen samé hezké věci, vyhledávej je aktivně - obdivuj zeleň trávy, příjemnou šeď zdi, milé vrásky kolemjdoucí babičky, sexy holku, fakt, že v obchodě je právě otevřeno, vnímej radost poskakujících dětí...a přenes se do her s nimi (třeba jen v mysli).
 11. Kdyby se stalo něco nepříjemného, náhodou do tebe například dítě s kolem vrazilo a ještě auto projelo louží a ty jsi mokrý a špinavý, pomysli si, že dítě je budoucí šampión Tour de France, jednou to někam dotáhne. No a bláto na tvém saku? Prostě vypereš, nebo si s tím poradí odborník a ještě dáš vydělat té paní z čistírny ve vedlejší ulici. Ale stále udržuj pozitivní myšlenky.
 12. Vždy, když dostaneš příležitost, udělej dobrý skutek. Nečekej vděk - vybereš si to někdy jindy někde jinde od někoho jiného... jen rád dávej.
 13. Chce-li se s tebou partner přít, usměj se, zeptej se v klidu, zda můžeš nyní udělat cokoli, co ho potěší, uklidní. I při nepříjemné odpovědi zůstaň klidný, usměj se mile partnerově odpovědi. Dořešíš to později, až bude mít lepší náladu.
 14. Pokaždé, když se na sebe podíváš v zrcadle, ve skle vitríny, pochval se za něco - například, dobrý účes, čisté šaty, když to nepůjde jinak, tak alespoň dobrý parfém, úsměv, prostě buď kreativní a milý i sám k sobě.
 15. Zkus být doma užitečný, udělej něco, co je potřeba, nebo někomu pomoz, poraď, rozvesel, potěš.
 16. Pij kolik cítíš že potřebuješ pít ( nemyslím alkohol - ale i ten můžeš v rozumné míře ) nejlépe čistou vodu a uvědomuj si to, že piješ, kolik piješ.
 17. Lehni si do teplé vody ve vaně (nebo se osprchuj), zkus Epsomskou sůl, sodu bikarbonu, svíčku, hudbu - cokoli tě potěší - pokud nemáš vanu, zajdi občas do wellness (hned jak to půjde) a pokud máš chuť, zpívej si u toho...nahlas, potichu, nebo si pobrukuj.
 18. Chceš-li koukni na film, uvolni se, přitul se - máš-li ke komu, řekni něco lichotivého, povzbudivého, milého - pokud nemáš komu, tak sám sobě..
 19. Před spaním si uvědom, na chvilku, co všechno hezkého tě ten den potkalo, kolika lidem jsi udělal radost, nebo byl nápomocen, poděkuj sám sobě za příjemně prožitý den, soustřeď se pouze na to dobré, ostatní ignoruj. Usmívej se a s vděkem usínej.
 20. Toto opakuj 7 dní v týdnu.
 21. Nyní nastane zázrak, pocítíš v sobě štěstí, uvidíš jasně, jak vše spěje k lepšímu a budeš mít chuť pokračovat a dál se udržovat ve štěstí. Pokud nevydržíš a porušíš tento rituál, nevadí, kdykoli i nyní můžeš začít znovu. Máš na to celý život.

Zde nenabízím žádné byliny, ani homeopatika, cítit se dobře je výsadou každého z nás, proto na tom musíte zapracovat sami! Hodně štěstí :)

KDYŽ TI LÉKAŘ OZNÁMÍ VÁŽNOU DIAGNÓZU

 

......zhroutí se ti svět. Nemyslíš na nic jiného, než na to, jak budeš žít s nemocí, co vše se ti v životě změní a jak moc vše bude komplikované. Své tělo svěříš do rukou lékařů, vzdáš se veškeré své síly, rozumu, citu a následuje předepisování a polykání pilulek. Cítíš se bezmocný a netušíš, že jsi absolutně jediný, kdo má schopnost tě vyléčit. 

Ale možná tě ani na chvíli nenapadne, že by jsi měl něco začít dělat sám se sebou - a vyléčit se. Bohužel, pokud se nedokážeš na nemoc podívat jako na přítele, učitele, zoufalého mentora, který je na konci svých sil, tak jediná možnost jak dát najevo, že organizmus je v nerovnováze nebo vyčerpán a na konci svých sil, je transformace tělesných, čili fyzických nároků, formou nemoci.

Odkud začít. Předně se uklidni a přemítej, co ti tělo naznačuje. Většinou má nemoc něco společného s problémem, který je potřeba řešit. Vždy bývá současným ukazatelem i fakt, že je na osobu v nějakém životním okruhu vyvíjen tlak. Pokud máš pocit, že se ve tvém životě děje něco, co se ti příčí, nebo ti to vadí, jen si to uvědom, abys mohl sledovat, jak to vzápětí, po dodržování několika principů zdravého života, bude mizet a současně se budeš uzdravovat. 

1. princip - tvá vůle

zeptej se sám sebe "co by jsi opravdu chtěl aby z tvého života zmizelo a následně si uvědom, co chceš, aby ve tvém životě naopak bylo - a jedno po druhém si to zapiš do deníku s nápisem ZDRAVÍ a toto do života vpracuj, nenásilně a pomalu to tam zasouvej. Ta snaha musí být zřejmá, tělo potřebuje vnímat tvou snaživost. Pokaždé když zažiješ a vpravíš do života něco co chceš, co tě baví, pokaždé vytlačíš něco, co nechceš. A to je první princip léčení svého života, protože čas který využíváš není možné čerpat zároveň pro chtěné i nechtěné.

2. princip - informace

Sleduj co tě zaujme v běžném životě, to, co se tě vyloženě dotýká, to jsou informace pro tebe. Informace, kterým bys měl věnovat pozornost, protože buď ti ukazují a naznačují problém, který už existuje, aniž by byl naplno vnímán, nebo že k němu naopak směřuješ. Vnímej tuto informaci jako pomoc, návod, protože toto oznámení může přijít odkudkoli, například v článku, který náhodně přečteš ve svém oblíbeném časopise, nebo dostaneš informaci z okolí od svých známých nebo rodiny.

3. princip - slunce

Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády. 

(Jan Werich)

4. princip - harmonie 

Vždy usiluj o harmonii v každé chvíli svého života. Nic nemusíš a můžeš jen to, co opravdu chceš. O tom co chceš, rozhoduješ jen ty. Vše ostatní je jen výmluva. Neschovávej se za záda druhých. Rozhoduj o sobě sám, zodpovědnost sám za sebe je jediné východisko a lék číslo 1.

5. Princip - pomíjivost  

Vše je pomíjivé, i život. Ve svém vědomí můžeš nechat vše plynout, můžeš od všeho odejít, smířit se se ztrátou, protože všechno je od Boha a patří to Bohu. Děkuj, že ti Bůh dovolil "TO" mít a nech "TO" plynout, pokud nastane čas opouštění.

6. Princip  - potrava

 Pamatuj, jsi jako rostlina a tvojí půdou je potrava. Pokud má půda živiny, dočkáš se květu i plodů. Jinak uschneš a po té zahyneš.

7. Princip  - pohyb

Pohyb udržuje tělo i ducha v kondici. Pohyb je jako vítr. Roznese živiny do nejzašších koutů těla, a tělo díky němu sílí, zpevní se, stává se neochvějným, zdravějším, jistějším. Pohyb zbavuje chmurných myšlenek, dodává radost až euforii, která se může přiblížit nirváně. Je úplně jedno, jaký pohyb provozuješ. Dělej ho pravidelně, těš se z něj a pokládej ho za základ životní cesty. Co se nehýbe, stárne a tuhne. 

8. Princip - boj

Máš jen dvě možnosti jak uchopit svět a z nich si musíš jednu vybrat. Buďto půjdeš životem jako oběť, nebo jako vítěz. Zde není co dodat.

9. Princip - soucit

Soucit je spoluúčast, pochopení, uznání a odpuštění. Pokaždé, když projevíš soucit, jsi účasten a spoluodpovědný za životy jiných. Tento postoj je otevřená brána k milosti, kterou nám z vesmíru proudí požehnání.

10. Princip - vděčnost

Vděčnost je na nejvyšší příčce hodnotového žebříčku života. Bez vděčnosti nedojde k naplnění tužeb, k očekávaným změnám a jevům spokojenosti a naplněnosti. Nejvíce ze svého času odeber myšlenkám na minulost a každou tuto vteřinu věnuj vděčnosti.


Doporučení:

- chmury - pomalu dýchej, utíkej, spontánně tancuj, poskakuj, bubnuj 

- nízké  sebevědomí  - svižněji dýchej, posiluj a zatěžuj svaly, např. fitness, různé silové sporty

- zklidnění mysli - hluboce dýchej, zpívej, tancuj, jdi plavat, prováděj yogu, čchi kung

- detoxikace - dýchej, prováděj yogu, rychlou chůzi, plavání, každodenní protahování, spontánně tancuj, zpívej siVitamín B v potravinách

Charakteristika vitamínů skupiny B (tzv. B - komplexu) a jejich význam v lidského těle

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B11, B12 a biotin) jsou vitamíny rozpustné ve vodě a opět jsou to prvky pro náš organismus nezbytné. Obecně vzato se komplex B vitamínů účastní těchto organických funkcí:

 • metabolismus živin (bílkovin, tuků, sacharidů)
 • přeměna živin na energii
 • růst a produkce hormonů
 • správná funkce nervů, kůže a sliznic
 • tvorba krvinek

A nyní již o každém vitamínu B komplexu zvlášť:

Vitamín B1 - thiamin

DDD: 1 - 1,4 mg

Důležitý je pro metabolismus sacharidů, tuků a alkoholu. Ovlivňuje vodní hospodářství organismu a také nervovou činnost.

Nedostatek: nemoc beri-beri, která se projevuje necitlivostí konečků prstů, nechutenstvím, zrychlenou srdeční frekvencí, někdy i zvětšením srdečního svalu. Ke sníženému množství může docházet u alkoholiků, kde alkohol vede k horšímu vstřebávání tohoto vitamínu.

Zdroje v potravinách: pivovarské droždí, droždí, slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, sójové boby, maso, vnitřnosti, obiloviny, luštěniny, ořechy

Vitamín B2 - riboflavin

DDD: 1,2 - 2,1 mg

Je důležitý pro správnou funkci sliznic a kůže, účastní se většiny oxido-redukčních procesů v těle, pomáhá zvyšovat odolnost proti infekcím a podílí se na podpoře růstu.

Nedostatek: poškození rtů, koutků úst, jazyka a kůže, záněty sliznic

Zdroje v potravinách: játra, mořské řasy, pivovarské droždí, obohacené cereálie, ořechy, mléko, obiloviny, maso, ryby, zelenina, kvasnice, játra

Vitamín B3 - niacin/kyselina nikotinová/nikotinamid

DDD: 13 - 19 mg

Jako jeden z mála vitamínů se dokáže vytvořit v těle člověka z aminokyseliny tryptofanu. Je stěžejní především pro metabolismus bílkovin, ovlivňuje energetický metabolismus a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě depresí a nemocích nervového systému. Dále pomáhá snižovat vylučování histaminu, a tak slouží k zlepšení příznaků alergické reakce (hlavně u senné rýmy).

Nedostatek: nemoc pelagra, která se projevuje průjmy, záněty kůže, demencí

Zdroje v potravinách: kvasnice, semínka, otruby, játra, maso, celozrnný chléb, sušené ovoce

Vitamín B5 - kyselina pantotenová

DDD: 6mg

Důležitý vitamín pro metabolismus všech živin (bílkovin, tuků, sacharidů).

Nedostatek: poruchy trávení, únava, ale nebývá v našem zeměpisném pásmu příliš běžný

Zdroje v potravinách: játra, kvasnice, žloutek, maso, ryby, mléko, sója, arašídy, luštěniny, mouka (prakticky ve všech potravinách)

Vitamín B6 - pyridoxin

DDD: 2 mg

Je stěžejní pro metabolismus aminokyselin, které jsou základním stavebním kamenem bílkovin, pomáhá při nevolnostech v těhotenství, ovlivňuje kvalitu kůže a složení krve.

Nedostatek: změny kůže a sliznic (záněty), anémie, křeče, někdy se může vyskytnout i při užívání hormonální antikoncepce

Zdroje v potravinách: z malé části je syntetizován střevními bakteriemi, zbytek zajistí příjem z kvasnic, obilných klíčků, sóji, jater, vnitřností, masa, semínek a ořechů

Vitamín B11 - kyselina listová/folacin

DDD: 200 - 600 µg

Kyselina listová je součástí tvorby červených krvinek, je důležitá pro růst buněk, správnou funkci děložní sliznice a růst plodu v těhotenství, zasahuje do metabolismu aminokyselin. Její zvýšený příjem se doporučuje nejen u těhotných žen, ale i při plánovaném těhotenstvím ještě před samotným početím jako podpůrný prostředek pro pozdější správné uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

Nedostatek: krevní poruchy (megaloblastická anémie), růstová retardace; v těhotenství zvýšené riziko vrozených vývojových vad centrální nervové soustavy plodu

Zdroje v potravinách: játra, obohacené cereálie, listová zelenina, ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny, vnitřnosti, žloutky, mléko, sója, otruby

Vitamín B12 - kobalamin

DDD: 1 - 2 µg

Svou roli hraje při metabolismu všech živin, růstu a vývoji buněk a také při krvetvorbě. Pro vstřebání vitamínu B12 přijatého ze stravy je nezbytný tzv. "vnitřní faktor" vylučovaný žaludeční sliznicí.

Nedostatek: projevuje se především při poruchách vylučování "vnitřního faktoru", popřípadě může hrozit u veganů, kteří nejedí potraviny živočišného původu, neboť tento vitamín je obsažen právě v nich. Nejčastějším projevem nedostatku kobalaminu je anémie (tzv. megaloblastová), zánět dásní a poruchy nervové poruchy.

Zdroje v potravinách: játra, maso, vejce, mléko, ryby, kvasnice, tvrdé sýry

Krom potravinových zdrojů je v organismu vitamín B12 samostatně produkován střevními bakteriemi.

Biotin - vitamín H

DDD: 100 - 150 µg

Biotin je látka patřící do komplexu vitamínů B, kdy se účastní metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů; příznivě působí i v otázce kvality vlasů, nehtů a kůže.

Nedostatek: únava, nechutenství, záněty kůže, atrofie papil jazyka

Zdroje v potravinách: arašídy, žloutky, játra, vnitřnosti, luštěniny, obiloviny, kvasnice, ořechy, sardinky

Částečně je taktéž syntetizován střevními mikroorganismy.

Vitamín B13 - kyselina lipoová

DDD: 100 - 150 µg

Tento vitamín bývá řazen do B-komplexu, ale je to látka rozpustná především v tucích. Kyselina lipoová je význačným antioxidantem, podporuje látkovou výměnu a podílí se na udržování stálé hladiny cukru v krvi tím, že zvyšuje účinek inzulínu. Zvýšené množství se doporučuje u sportovců a pak také u diabetiků - hlavně u těch s různými formami diabetických komplikací, konkrétně při poškození nervů (neuropatiemi).

Nedostatek: zadržování vody v těle, záněty nervů, zpomalení srdeční aktivity

Zdroje v potravinách: maso, játra, vnitřnosti, kvasnice

Článek vznikl díky informacím nutriční terapeutky Bc. Martiny Korejčkové DiS.